Podczas tegorocznej akcji na Rynku w Lubaczowie, wzorem lat poprzednich, grupa wolontariuszy w składzie: Hubert Stępień, Dawid Brożyna, Ksawier Pastuszka, Konrad Paszkowski, Damian Kopuła, Sławomir Domański, Mateusz Szafrański, Krystian Ptak - uczniowie klasy I i II szkoły branżowej, wspierała przebieg i organizację wydarzenia.
Zadaniem naszego zespołu była pomoc techniczna w sprawnym przeprowadzeniu festiwalu, którego organizatorami byli: Powiat Lubaczowski, oraz Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie”. Uczniowie zatem aktywnie uczestniczyli
w selektywnej zbiórce odpadów ze szczególnym uwzględnieniem odpadów opakowaniowych i niebezpiecznych, które zebrane w odpowiedniej ilości były zamieniane na sadzonki drzew. W trakcie realizacji swojego zadania mieli okazję wykazać się umiejętnościami praktycznymi, takimi jak: ważenie i liczenie surowców wtórnych oraz przeliczanie ich na określoną liczbę drzewek. Dodatkowo musieli korzystać z własnej pomysłowości organizacyjnej, sprawności fizycznej i oczywiście prezentować wysoką kulturę osobistą.
W trakcie wydarzenia wychowankowie, w małych podgrupach, mieli także okazję uczestnictwa w wybranych atrakcjach festiwalowych, w tym m.in. plenerowym laboratorium badawczym, prelekcjach z zakresu edukacji przyrodniczo – leśnej, geoedukacji, czy kampanii antyazbestowej, pokazie tradycyjnego bartnictwa oraz rzeźbienia w drewnie piłą mechaniczną.
Tegoroczna akcja ekologiczna, choć bardzo ciekawa, zdecydowanie różniła się od poprzednich edycji. Odbywała się w szczególnie trudnych warunkach – okres pandemii wirusa SARS – Co – 2 oraz kapryśna jesienna pogoda z towarzyszącymi opadami deszczu. Niemniej jednak wychowankowie doskonale sobie poradzili w nowej roli pamiętając jednocześnie o przestrzeganiu wymogów sanitarnych związanych z procedurą zapobiegania rozprzestrzeniania się COVID- 19. Mieli okazję zaprezentować nie tylko swoje zachowania proekologiczne i prospołeczne, ale przede wszystkim wykazać się odpowiedzialnością za siebie i innych. W podsumowaniu stwierdzili, że było to dla nich bardzo ciekawe doświadczenie i forma sprawdzenia siebie.
Dorota Wis, Joanna Probola, Joanna Otulak