Zespół Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie
Młodzieżowy Ośrodek
Wychowawczy
w Lubaczowie
projekt
Sprawozdanie z Rajdu „Ku czci Jana Pawła II- miłośnika wędrówek górskich i przyrody”
2021-05-19
W dniu 19 maja 2021r., w ramach obchodów XIV rocznicy nadania Zespołowi Placówek Imienia Jana Pawła II, odbył się rajd do lasu położonego na terenie Nadleśnictwa Oleszyce, w którym uczestniczyło 41 wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Lubaczowie wraz z wychowawcami.

Tego dnia naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania szkółki leśnej „Kolonia” w miejscowości Stare Sioło, gdzie działa jedna z najnowocześniejszych w Polsce szkółka kontenerowa produkująca sadzonki drzew leśnych z zakrytym systemem korzeniowym, która rocznie produkuje 2 miliony sadzonek różnych odmian drzew. Ponadto na terenie Leśnictwa szkółkarskiego Kolonia Nadleśnictwa Oleszyce rośnie Las Pamięci Leśników Ofiar Zbrodni Katyńskiej posadzony 22 czerwca 2011 roku. Rośnie tu 724 dęby wyhodowane z nasion poświęconych przez metropolitę lwowskiego, arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego. Każde z drzew upamiętnia jedną ofiarę sowieckich zbrodni dokonanych na leśnikach oraz pracownikach Lasów Państwowych.

Kolejnym etapem naszego rajdu była nieistniejąca już wieś Miłków, założona prawdopodobnie w XVII w. z inicjatywy rodu Sieniawskich, która dzisiaj znajduje się w samym środku lasu w gminie Stary Dzików. Całkowitemu zniszczeniu wieś uległa podczas II wojny światowej. Na początku 1941 roku mieszkańcy Miłkowa zostali wysiedleni przez władze sowieckie do Besarabii. Wysiedlenie wsi zapoczątkowało proces jej wyniszczenia.

W 1942r. ludność, która częściowo powróciła do wsi, kilka lat później musiała opuścić swą rodzinną osadę, gdyż był to rejon działania oddziałów UPA. Do XX w. w Miłkowie funkcjonowała niewielka huta szkła, tartak, młyn, maziarnia, karczma i folwark. Podczas spaceru po przepięknym lesie mieliśmy okazję poznać historię Miłkowa i zwiedzić obiekty, które zachowały się do dnia dzisiejszego, m.in. stary krzyż dębowy, cmentarz parafialny, cmentarz „choleryczny”,wapienny krzyż przydrożny, „cerkwisko”.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy bunkrze położonym w pobliżu ścieżki przyrodniczo- edukacyjnej „Na Laszce”. Jest to swoisty świadek historii - sowieckie stanowisko strzeleckie, bunkier należący do t.zw. Linii Mołotowa.

Zakończeniem naszego raju było wspólne grillowanie oraz gry i zabawy ruchowe na placu przy leśniczówce Zabiała.

Do ośrodka wróciliśmy zmęczeni ale pełni wrażeń .

Organizatorzy:

Iwona Pelc-Żurawe Joanna Probola

Galeria
Wiadomości
2021-06-20 Najnowsza wiadomość
Z okazji zbliżającego się końca roku szkolnego 2020/2021 dwóch wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Lubaczowie: Mateusz Szafrański i Seweryn Olszewski wystąpili z inicjatywą zorganizowania pożegnalnego koncertu.
Galeria
2021-06-10 Najnowsza galeria