Tegoroczna VIII edycja konkursu była poświęcona twórczości Adama Zagajewskiego – współczesnego krakowskiego poety, prozaika, laureata wielu literackich nagród. Każdy z uczestników prezentował dwa utwory autora – jeden w języku polskim, drugi w wybranym języku obcym: angielskim, niemieckim, rosyjskim lub ukraińskim.
Uczniowie przygotowywali się pod opieką pań: Doroty Wis oraz Justyny Bundyra.
Podczas prezentacji byli oceniani za : dobór repertuaru, znajomość tekstu, interpretację utworu, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny.
Konkurs miał charakter otwarty – mogli w nim uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych powiatu lubaczowskiego. W tej edycji udział wzięło 37 recytatorów.
Nasi reprezentanci w licznej kategorii szkół podstawowych i gimnazjum wywalczyli: Dawid Janas – wyróżnienie, zaś Karol Beraś – dyplom uczestnictwa. Obaj sprostali wysokim wymaganiom konkursu, pokonali stres wystąpień publicznych, tremę sceniczną i częściowo samych siebie.
Biorąc pod uwagę trudność prezentacji – dwa wiersze, dwa języki, występ przed profesjonalnym wieloosobowym jury, w składzie którego znaleźli się: językoznawcy, aktorzy, zaproszeni goście, dyrektorzy instytucji kultury – odwaga uczniów zasługuje na ogromny podziw i szacunek.
Chłopcy po raz kolejny potwierdzili tezę, że „Chcieć, to móc”. Udowodnili zarówno sobie, jak i kolegom, że tak naprawdę, jeśli się czegoś bardzo pragnie, to nie ma żadnych ograniczeń i na tle swoich rówieśników z masowych szkół mają równe szanse na osiągnięcie sukcesu.
Poza częścią konkursową mieli także unikalną okazję uczestnictwa w warsztatach teatralnych, prowadzonych przez Pawła Srokę – aktora Teatru Przedmieście w Rzeszowie. W trakcie ich trwania poznali zasady występów scenicznych i nauczyli się, jak przeprowadzić gimnastykę buzi, by przygotować aparat mowy do publicznej prezentacji. Była to niezwykle cenna lekcja profesjonalnego artyzmu przydatna nie tylko na scenie, ale każdorazowo przy wystąpieniach publicznych.
Z pewnością warto było wziąć udział w VIII edycji konkursu, by przeżyć niecodzienne emocje, sprawdzić własne możliwości, zdobyć kolejne doświadczenia sceniczne i wzbogacić się o bezcenne wspomnienia.
Dorota Wis