Zespół Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie
Młodzieżowy Ośrodek
Wychowawczy
w Lubaczowie
projekt
XI rocznica nadania Zespołowi Placówek imienia Jana Pawła II
2018-05-16
16 maja 2018 roku, tym razem w strugach majowego deszczu, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie w historii Zespołu Placówek w Lubaczowie - po raz 11. obchodzono nadanie imienia Jana Pawła II.

Była to okazja do wspomnień o tym wielkim współczesnym świętym i autorytecie, a przede wszystkim do sięgnięcia do Jego nauczania. Hasłem do tegorocznych rozważań była „WOLNOŚĆ”  w aspekcie nauki Jana Pawła II oraz zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystości rozpoczęła okolicznościowa msza św., której przewodniczył ks. biskup Mariusz Leszczyński. W trakcie jej trwania udzielił sakramentu bierzmowania 13 uczniom.
W wygłoszonej homilii jego ekscelencja odniósł się do tematyki wolności poprzez przywołanie postaci trzech wielkich świętych w historii Kościoła: Jana Pawła II  oraz Andrzeja Boboli  i Stanisława Kostki – patronów Polski. Prekursorem myśli niepodległościowej był św. Andrzej Bobola pochodzący z okolic Sanoka, który na przełomie XVI  i XVII wieku miał prorocze wizje dotyczące odzyskania przez Polskę niepodległości. Drugim przykładem prawdziwej wolności człowieka, był św. Stanisław Kostka, nazywany świętym buntownikiem – patron młodzieży, studentów, nowicjuszy, alumnów 
i jednocześnie patron roku liturgicznego 2018, który zasłynął z niekonwencjonalnych zachowań. Ks. biskup podał go za wzór dla młodych w dążeniu do celów oraz kształtowania własnego charakteru. Droga życiowa św. Stanisława może zadziwiać. Urodzony w zamożnej rodzinie, wbrew oczekiwaniom rodziców, porzucił szkołę w Wiedniu i uciekł z domu, by wstąpić na drogę duchowną, w wieku 17 lat złożył ślubowanie zakonne. Ks. biskup podkreślił jednak, że nie była to forma nieposłuszeństwa, gdyż nie wkroczył na złą drogę, ale odważna decyzja, by spełnić się jako duchowny. W ten sposób dowiódł swej odpowiedzialności.
W wygłoszonym słowie ks. biskup Leszczyński zwrócił także uwagę na szczególną rzeźbę w historii Kościoła – Chrystusa Frasobliwego. Podzielił się swoimi refleksjami na jej temat. Rozważał pytanie, dlaczego Chrystus tuż przez Drogą krzyżową, spoczął zatroskany i w samotności rozmyślał. Nad czym się zastanawiał? Być może nad wypełnieniem swojej roli jako człowieka – mistrza – nauczyciela – Syna Bożego, być może nad tym, czy Jego nauka trafiła do ludzi, być może nad tym, kim jestem, dlaczego łamię drogowskazy 10 przykazań, dlaczego jestem grzesznikiem? W dalszej części jego ekscelencja przywołał postać księdza, który posiada kolekcję rzeźb Chrystusa Frasobliwego. Szczególną uwagę biskupa w tym zbiorze zwróciła rzeźba Chrystusa w więziennym pasiaku, czyli Chrystusa zniewolonego. Powiedział do młodych, pogubionych w życiu, że jeśli mają wątpliwości, czy ktokolwiek ich kocha, to zawsze niech spojrzą na wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego, który 
z bezwarunkowej miłości do każdego człowieka poświęcił swoje życie. Zapewnił też, że Chrystus ukrzyżowany zrozumie każdą troskę przyniesioną przed Jego oblicze, pomoże wyprostować ścieżki życia i wybierać właściwie, tylko trzeba Mu zaufać.
Po zakończonej mszy świętej wszyscy udali się do Zespołu Placówek, gdzie miały miejsce dalsze obchody. W części oficjalnej delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pamiątkowym obeliskiem, został odśpiewany „Hymn Rodziny Szkół im. Jana Pawła II” i wysłuchano przemówień: pana Andrzeja Wójciaka – dyrektora Zespołu, ks. biskupa Mariusza Leszczyńskiego, pana Andrzeja Nepelskiego – radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego i pana Wiesława Huka – wicestarosty lubaczowskiego. 
Wprowadzeniem do części artystycznej był taniec wykonany przez dzieci przedszkolne SOSW pt. „Gdy wszyscy święci idą do nieba”. Następnie młodzież z MOW zaprezentowała montaż słowno – poetycki pt. „Pytam, błądzę, szukam…” na temat wolności jednostki, dróg wyboru, przygotowany pod opieką pań: Doroty Wis, Agnieszki Argasińskiej i Justyny Meder. Znalazły się w nim multimedialne pokazy ze słowami Jana Pawła II wypowiedzianymi podczas pielgrzymek do Polski i kwestie narracyjne na zasadzie dialogu dwóch prowadzących: Adriana Lwa i Karola Berasia. Całość przeplatały recytacje wierszy i fragmenty przemówień Ojca Świętego w wykonaniu: Konrada Włocha, Kacpra Koziny, Jakuba Żmudy, Łukasza Płazy, Pawła Husa, Kacpra Wyczesanego, Bartłomieja Wacławskiego oraz Krzysztofa Kalandyka. Oprawę muzyczną montażu stanowiły utwory Marka Grechuty, Ryszarda Rynkowskiego, Stanisława Sojki oraz Sławomira Błęckiego i Darka Kowala zaśpiewane przez młodych artystów: Konrada Włocha, Kacpra Kozinę, Ireneusza Kisielewskiego, Igora Cieślaka i Gracjana Mirgę.
Zaprezentowany program, aktorstwo i indywidualne talenty młodzieży spotkały się dużym aplauzem i uznaniem widzów oraz zaproszonych gości, wśród których nie zabrakło przedstawicieli Kościoła, reprezentantów władz wojewódzkich i samorządowych, dyrektorów placówek oświatowych, rodziców/opiekunów prawnych i licznie zgromadzonych uczniów. 
W podsumowaniu ks. biskup Mariusz Leszczyński zaapelował do młodzieży o odwagę z życiu, wyznaczanie celów i dążenie do nich. 
Na pamiątkę wydarzenia wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe kotyliony nawiązujące do myśli przewodniej uroczystości.


Dorota Wis

 

Galeria
Wiadomości
2021-06-20 Najnowsza wiadomość
Z okazji zbliżającego się końca roku szkolnego 2020/2021 dwóch wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Lubaczowie: Mateusz Szafrański i Seweryn Olszewski wystąpili z inicjatywą zorganizowania pożegnalnego koncertu.
Galeria
2021-06-10 Najnowsza galeria