Zespół Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie
Młodzieżowy Ośrodek
Wychowawczy
w Lubaczowie
projekt
XIV Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „POLSKA – moja Ojczyzna, mój Dom…” – 29.11.2018
2018-11-29
W dniu 29.11.2018r. odbył się XIV Szkolny Konkurs Recytatorski zorganizowany przez panie: D. Wis, J. Meder i A. Argasińską pod hasłem „POLSKA – moja Ojczyzna, mój Dom…”
Tegoroczna edycja konkursu była poświęcona prezentacji poezji patriotycznej z okazji przypadającego na bieżący rok jubileuszu 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. 
Jak ważne to wydarzenie nie trzeba nikogo przekonywać. Po 123 latach niewoli państwo polskie narodziło się na nowo w sercach, umysłach i działaniach Polaków, jak i na mapach świata.
Stało się tak dzięki niezłomnym żołnierzom, jak i wielu bezimiennym bohaterom, którzy  skutecznie opierali się germanizacji i rusyfikacji. Walczyli o zachowanie polskości, choć wielu z nich przypłaciło tę bohaterską postawę najwyższą ceną – własnym życiem. Dzięki nim żyjemy dziś w wolnej Polsce i możemy cieszyć się zachowanym dziedzictwem narodowym: kulturą, tradycją, językiem. Tak, jak mówił nasz Patron Jan Paweł II, Ojczyzna jest naszą matką ziemską, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi, dlatego też każdy powinien o nią się troszczyć jak o matkę. 
By podkreślić wagę tego niezwykłego wydarzenia w historii naszego narodu, przypomnieć bohaterstwo Polaków zjednoczonych we wspólnej, nadrzędnej sprawie i uczcić tych, którym zawdzięczamy własne państwo tegoroczny szkolny konkurs recytatorski wpisał się w kalendarium okolicznościowych obchodów Dla Niepodległej.
 
 
Uczestnicy konkursu zaprezentowali wybrane przez siebie wiersze w kolejności losowej.  Znalazły się wśród nich teksty o różnym stopniu trudności i różnorodnym charakterze. 
Do udziału w konkursie zgłosiła się liczna grupa uczniów ze wszystkich klas – łącznie 22 uczestników. 
 
Nadrzędnym celem konkursu była popularyzacja literatury pięknej wśród młodzieży oraz upowszechnianie czytelnictwa.   
Do celów szczegółowych można zaliczyć:
o rozwijanie zdolności recytatorskich,
o ukazanie różnorodności uczuć ludzkich prezentowanych w poezji,
o kształcenie umiejętności czytania, odbioru i interpretacji utworów lirycznych,
o uwrażliwienie na piękno języka poetyckiego,
o bogacenie słownictwa,
o pobudzanie i rozwój zainteresowań,
o pokonywanie własnych lęków i słabości,
o kształcenie umiejętności radzenia sobie ze sterem,
o poprawa koncentracji i usprawnianie pamięci,
o nauka rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
 
W ocenie występów jury brało pod uwagę: opanowanie tekstu, interpretację: tempo, dykcja, intonacja, wyrazistość, znaki przestankowe oraz ogólny wyraz artystyczny. Każdy z jurorów przyznawał za występ od 0 do 6 punktów.
 
Po podsumowaniu punktów:
 
Mateusz Sz. (VIIIB) I
Adrian Z. (VIIIA) I
Igor C. (VIIIB) II
Krzysztof K. (I Branż.) II
Kamil B. (I Branż.) II
Gracjan M. (VIII s) III
Bartłomiej W. (VII) III
Tomasz C. (I Branż.) III
Ireneusz K. (VII) wyróżnienie
Krzysztof R. (III Gim.) wyróżnienie
Bartosz P. (VIII B) wyróżnienie
 
W ocenie konkursu uczniowie podkreślali, że jest to jeden z trudniejszych konkursów, gdyż wymaga dużego wysiłku umysłowego, samozaparcia i odwagi. Przyznali jednocześnie, że każdy z nich czuje się dumny z siebie, iż niezależnie od wyników, udało mu się zaprezentować publicznie swój utwór.
 
 Dorota Wis
Galeria
Wiadomości
2021-06-20 Najnowsza wiadomość
Z okazji zbliżającego się końca roku szkolnego 2020/2021 dwóch wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Lubaczowie: Mateusz Szafrański i Seweryn Olszewski wystąpili z inicjatywą zorganizowania pożegnalnego koncertu.
Galeria
2021-06-10 Najnowsza galeria